Pridružené povolania učiteľa

Autor: kristína brnčová | 13.9.2012 o 16:55 | (upravené 13.9.2012 o 17:24) Karma článku: 12,51 | Prečítané:  1164x

Učiteľ ako učiteľ. Človek, ktorý učí, vzdeláva, neustále vyhľadáva nové a nové zdroje informácií, ktoré by mohol sprostredkovať a pretlmočiť do jazyka svojich žiačikov, či starších študentov. Snaží sa aby zložité logaritmy, či integrály učenia, boli pretavené do jednoduchších rovníc, či zlomkov...ľahšieho pochopenia. Učiteľ ako sociálny pracovník. Človek, ktorý je vždy priamo, či nepriamo pospájaný a poprepletaný s rodinnou atmosférou, z ktorej prichádza dieťa. Rieši slabú dochádzku, či slabú domácu prípravu, niektorých nezodpovedných rodičov. Opakuje učivo, a dokončuje domáce úlohy, ktoré mali byť spravené doma....ale bol krik, a niekedy aj bitky...a alkohol....tak úlohy sa v žiadnom prípade nedali spraviť (píšem hlavne o  našich deťoch zo sociálne neprispôsobivého rodinného prostredia). Vypracováva posudky na žiakov, vychádzajúce a korešpondujúce s jeho sociálnym prostredím.

Učiteľ ako spovedník

Niečo sa stalo? Dieťa úpenlivo hľadá nejaký pevný záchytný bod, ktorý by ho nestiahol pod hladinu. Nejakú záchrannú bóju istoty. Niekoho, komu by sa mohlo vyrozprávať, ako bolo doma blbo, alebo fantasticky. Čo zažilo, prežilo a ako sa hralo. Ako bol doma kľud a ako bolo dobre iba tak sedieť s mamkou pred rozprávkou, alebo ako ho bolelo, keď videl  otca ako bije jeho súrodencov. Zmestí sa veľa do spovedníckej duše učiteľa. A každé zážitky, pochvaly, zdary, či nezdary sa ešte musia vynásobiť počtom žiakov v triede.

 

Učiteľ ako radca

Radca, poradca všetkého nepochopeného. Od základných zásad školského poriadku, cez zásady správania sa k  spolužiakom a vyučujúcim....až k zásadám žiť tak, ako by samé chcelo, aby sa iní správali k nemu. Orientačné otázky, kde je trieda, záchod, zborovňa, či jedáleň, kedy sa ide na obed a či sa pôjde na výlet...a keď nie, tak prečo?!.....tieto a ďalšie otázky spadajú tiež do náplne práce učiteľa - radcu.

 

Učiteľ ako rodič

Objatia, ktoré pohladia. Dotyky, ktoré zohrejú. Povzbudzujúce vety a stisky rúk, či tvrdé napomenutia, so zdvihnutou žltou kartou. Hnev a odpúšťanie, zlosť striedajúca sa s radosťou. A stále má učiteľ - rodič dostatok lásky na odpustenie, dostatok trpezlivosti na nové začiatky.

 

Učiteľ ako administratívny pracovník

Zápisy, výpisy, potvrdenia, triedne knihy, výkazy žiakov, spisy na experimentálne vzdelávanie, potvrdenia do krúžkov, či školských klubov, potvrdenia o cestovaní...a ešte aspoň tri A4 iných vybavovačiek, naklepávačiek, zahŕňajúcich aj autorsky vypracované učebné materiály, keď knihy sú iba v plánoch ďalšej a ďalšej vlády.

 

Učiteľ ako kamarát

Človek, ktorý sa smeje, robí bláznovstvá a máva bláznivo zábavné nápady. Na sv. Mikuláša si dá na hlavu masku čerta, či anjela a pobehuje po škole ako zo samotného pekla, či neba. A to všetko iba pre detský úsmev, či úprimný smiech. Učiteľ-kamarát sa niekedy rozdelí dokonca aj s desiatou, ako napríklad s jablkom, s desiatou,  ktorá sa mu potom niekoľkonásobne vráti, v podobe cukríka, keksíka, hoci tvrdého ako kameň. Takýto učiteľ-kamarát veľmi rád počúva detské príbehy z domu, či detské predstavy do zajtrajškov....a to všetko s otvorenou náručou, plnou empatie a záujmu. Pri týchto rozprávaniach, väčšinou dieťa sedí učiteľovi na kolenách a drží mu jednu ruku, druhou ho objíma okolo krku. Tak sa dá rozpoznať učiteľ-kamarát, ďalšie, ale zďaleka nie posledné povolanie učiteľa.

 

Ak učiteľ spĺňa aspoň päť z týchto siedmych povolaní,...a všetky dokáže robiť naraz....podľa mňa by si zaslúžil byť ohodnotený, pretože do svojej práce vložil aj svoje srdce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?