Strácame dôvody behať pod magnóliovými kvetmi

Autor: kristína brnčová | 14.4.2014 o 16:14 | (upravené 15.4.2014 o 14:07) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  908x

Vysokoškolskú stretávku som si nechcela nechať ujsť. Nitra takisto krásna, nádherne rozkvitnutá už ani nie do jari, ale do leta. Vždy mala náskok približne dvojtýždňových krokov. Spolužiaci presne takí, s akými som sa lúčila pred pár rokmi. Asi nás čas ešte nestihol  až tak veľmi zmeniť. Alebo si to naivne myslíme iba my.   Po spoločnej večeri a večernom posedení sme sa presunuli do mesta. Spomenúť si na krúžkovice, beánie, diskotéky, pri ktorých niekedy zastával čas. Romantické bláznenie pod svetlom lámp, smiech a bláznivé preteky po nočnej vyprahnutej ulici, či  parku. Hľadala som tú našu nezbednú študentskú dušu. Na námestí, po diskotékach a baroch, kde sme chodili. Pozerala som sa na rovnaké miesta, ale nevidela,...chcela som sa nadýchnuť minulých pocitov, ale necítila som okrem strachu nič.

Vysokoškoláci, majú v slove záponu „školáci", ktorá sa naoko zlieva s detským bezstarostným časom. A tak, ako školáci, tak aj stredoškoláci, a vysokoškoláci, majú ešte zbytkové právo, tváriť sa úplne bezstarostne.

 

V uliciach som však túto bezstarostnosť nevidela. Stratili sa z nočných ulíc rozosmiate tváre, ktoré sa pred nejakým časom naháňali po pešej zóne a detsky sa schovávali za ružové, či belasé magnólie. Stratili sa z Nitry ľudia, ktorí tancujú z radosti. A možno sa nestratili, len my sme ich nestretli. Možno už spali. A možno boli v meste v piatok a nie v sobotu, ako my. Asi sme iba nemali na seba šťastie.

 

Ulice boli úplne čierne...asi od strachu. Každá chvíľka niesla v sebe krik a hluk, doprevádzaný ženskými slzami. Pri tulipánoch, zaparkované dve policajné autá, privolané riešiť ďalšie a ďalšie bitky. Pri vstupe do jedného baru, žena fackala nejakého muža, v ďalšom bare zas muž fackal iného muža...a ten iný muž kopal ďalšieho. Ženy kvílili a plakali. A ja som sa úprimne bála.

 

Nemilosrdná agresivita nepoznala známych, či neznámych. Každý kto bol okolo sa jej chtiac, či nechtiac dotkol. Bránil sa, alebo sa zľakol ako ja.

 

Možno sme v tomto svete niekedy úplne stratení. Nevyznáme sa vo vzťahoch a práca nám padá na hlavu. Zabúdame, že sme tu a teraz a sme zdraví, tak by sme mohli byť aj relatívne spokojní. Padáme do dier, čiernych ako sadza a z tých dier rovnako takí čierni, začmudení, špinaví a zúfalí aj vychádzame. Zúfalosť sa nám nedarí utopiť ani v 72% tnej domácej.

 

Postupne strácame dôvody sa spontánne tešiť a naháňať sa pod magnóliovými kvetmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?